Procedura starania się o miejsce w domu pomocy społecznej
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Procedura starania się o miejsce w domu pomocy społecznej
1. PISEMNY WNIOSEK
Osoba zainteresowana umieszczeniem w Domu Pomocy Społecznej lub jej przedstawiciel ustawowy zgłasza ten fakt w swojej gminie we właściwym miejscowo Ośrodku Pomocy Społecznej w formie pisemnego wniosku.
Wniosek winien zawierać prośbę o skierowanie osoby do domu pomocy społecznej (we wniosku można wskazać konkretną placówkę).
W przypadku ubezwłasnowolnienia osoby postanowienie Sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na podjęcie czynności związanych z umieszczeniem osoby w Domu Pomocy Społecznej.
UWAGA
Ośrodek Pomocy Społecznej ma obligatoryjny obowiązek przyjęcia wniosku w formie pisemnej (nie ustnej).
Wniosek przesyła się do Ośrodka Pomocy Społecznej listem poleconym bądź składa się na dzienniku podawczym (należy poprosić o potwierdzenie przyjęcie wniosku na jego kserokopii ).
2. WYWIAD ŚRODOWISKOWY
Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej, do 14 dni od wpłynięcia wniosku przeprowadza wywiad środowiskowy z zainteresowanym, sprawdza sytuację życiową, materialną oraz zdrowotną,
a także kompletuje dokumenty, na podstawie których stwierdza, czy dana osoba powinna zostać skierowana do Domu Pomocy Społecznej i czy nie ma możliwości świadczenia usług opiekuńczych w domu przez rodzinę lub gminę.
3. WYMAGANE DOKUMENTY
- ostatnia decyzja ZUS, KRUS lub decyzja o przyznaniu zasiłku stałego wystawiona przez
Ośrodek Pomocy Społecznej;
- zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i potrzebie sprawowania całodobowej
opieki;
- do Domu dla dorosłych kobiet intelektualnie niepełnosprawnych dodatkowo zaświadczenie od lek. psychiatry;
- dowód osobisty;
- aktualne wyniki badań, wypisy z leczenia szpitalnego lub historia choroby, jeśli osoba jest w posiadaniu takowych.
Pracownik socjalny Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 - 15.00 - na miejscu lub pod numerem telefonu 95 768 10 66 wew. 27 udziela pomocy w sprawach związanych ze składaniem wniosku do Domu.